CNC Makineleri Nasıl Kullanılır?

  • CNC makineleri yani takım tezgahlarının üzerindeki takımları bir harekete geçirmek ve ya herhangi bir parçayı işleyerek, imalat yapabilmek amacı ile CNC simülasyon ve ya imalat programlarını kullanmak gereklidir. Bu CNC programlarında işlenmesi istenen asıl parça, bilgisayar ortamında bir test edilerek, doğru olan işlemler tamamlandıktan sonrasında bir NC dosyası olarak da kaydedilir.
  • NC dosyası, CNC takım tezgahına bir flash bellek yardımı ile aktarılır. Testi başarı ile geçmekte olan NC dosyası, CNC takım tezgahlarına aktarılır. Sonrasında imalat amacı ile takım tezgahı referans noktasına da çekilerek sıfırlama işlemi yapılmalıdır.
  • CNC takım tezgahında bulunmakta olan bilgisayar ekranından en son kontroller yapılır. Ardından imalat işlemine bir onay verildikten sonra bütün işlemler tamamı ile makineye bırakılır. Ayrıca bir imalat işlemi gerçekleştirme süresi, bu parçanın işlenme şekli ile birlikte işlenecek olan malzemenin türü, kaldırılacak talaş gibi pek çok etkene göre de değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir